![](https://www.stratilio.gr/wp-content/uploads/2021/12/270134196_10225325871747616_8571373566263077894_n-1-1024x536.jpg)
Δεν μπορείς- αναλόγως- να γνωρίσεις με ακρίβεια τις σκέψεις των ανθρώπων, την ποιότητα του ήθους τους, παρά μόνο να έχεις την εμπειρία των πράξεών και των λόγων τους. Τα μαλλιά, τα μάτια, το χαμόγελο, η στάση του σώματος είναι παραμορφωτικοί φακοί του χαρακτήρα τους. Η ουσία θα παραμένει πάντα άγνωστη στο σύνολό της και μόνο κάποια ψήγματα θα εμφανίζονται, για να συνθέσουν μια ικανοποιητική -κάποιες φορές- εικόνα, που ως εικόνα θα είναι πάντα επιφανειακή και δυσανάγνωστη, γιατί ποτέ δεν θα είσαι σίγουρος από ποια ακριβώς υλικά δημιουργήθηκε..